Czytania na każdy dzień

1. Czytania na poniedziałek, 22 maja 2017

(Dz 16,11-15)
    Odbiwszy od lądu w Troadzie popłynęliśmy wprost do Samotraki, a następnego dnia do Neapolu, a stąd do Filippi, głównego miasta tej części Macedonii, które jest [rzymską] kolonią. W tym mieście spędziliśmy kilka dni. W szabat wyszliśmy za bramę nad rzekę, gdzie - jak sądziliśmy - było miejsce modlitwy. I usiadłszy rozmawialiśmy z kobietami, które się zeszły. Przysłuchiwała się nam też pewna "bojąca się Boga" kobieta z miasta Tiatyry imieniem Lidia, która sprzedawała purpurę. Pan otworzył jej serce, tak że uważnie słuchała słów Pawła. Kiedy została ochrzczona razem ze swym domem, poprosiła nas: Jeżeli uważacie mnie za wierną Panu - powiedziała - to przyjdźcie do mego domu i zamieszkajcie w nim! I wymogła to na nas.

(Ps 149,1-6a.9b)
    REFREN: Pan w ludzie swoim upodobał sobie

Śpiewajcie Panu pieśń nową;
    głoście Jego chwałę w zgromadzeniu świętych.
    Niech się Izrael cieszy swoim Stwórcą,
    a synowie Syjonu radują się swym królem.

Niech imię Jego czczą tańcem,
    niech grają Mu na bębnie i cytrze.
    Bo Pan lud swój miłuje,
    pokornych wieńczy zwycięstwem.

Niech się święci cieszą w chwale,
    niech się weselą na łożach biesiadnych.
    Chwała Boża niech będzie w ich ustach:
    to jest chwałą wszystkich świętych Jego.

(J 15,26b.27a)
    Świadectwo o Mnie da Duch Prawdy i wy także świadczyć będziecie.

(J 15,26-16,4a)
    Jezus powiedział do swoich uczniów: Gdy jednak przyjdzie Pocieszyciel, którego Ja wam poślę od Ojca, Duch Prawdy, który od Ojca pochodzi, On będzie świadczył o Mnie. Ale wy też świadczycie, bo jesteście ze Mną od początku. To wam powiedziałem, abyście się nie załamali w wierze. Wyłączą was z synagogi. Owszem, nadchodzi godzina, w której każdy, kto was zabije, będzie sądził, że oddaje cześć Bogu. Będą tak czynić, bo nie poznali ani Ojca, ani Mnie. Ale powiedziałem wam o tych rzeczach, abyście, gdy nadejdzie ich godzina, pamiętali o nich, że Ja wam to powiedziałem.

2. Rozważanie na poniedziałek, 22 maja 2017

Jezus, widząc, jak będzie się rozwijał Kościół po Jego odejściu, przygotowuje uczniów na czas dorosłości. Urealnia ich entuzjazm i wiarę, przepowiadając czas prześladowań, trud głoszenia i wykluczenie z synagogi. Jednocześnie ta wizja trudu w przyszłości opatrzona zostaje obietnicą Ducha Pocieszyciela. Samotni i słabi wobec świata, uczniowie zostaną napełnieni Mocą daną od Ojca.

Tomasz Zamorski OP, „Oremus” Okres Wielkanocny 2009, s. 147

3. Książka dnia, 22 maja 2017

Historia św. Rity (książeczka+ DVD)
    "HISTORIA ŚW.RITY" Patronka od spraw trudnych i beznadziejnych We Włoszech bardziej popularny od św. Rity jest jedynie św. Antoni. Wierni widzą w niej skuteczną wstawienniczkę w trudnych sprawach życiowych, nawet tych beznadziejnych. Z dokumentu o świętej dowiemy się, kim naprawdę była Margherita św. Rita ? dlaczego z prostej matki i żony stała się zakonnicą i świętą ? dlaczego Kościół tak długo zwlekał z uznaniem jej kultu ? Czemu jej imię kojarzone jest z pszczołami i różami?