Kazanie z 08.09.2015

„Oto Dziewica pocznie i porodzi Syna, któremu nadadzą imię Emmanuel – tzn. Bóg z nami

I. a) Wielki to dzień, w którym na świecie, między ludźmi pojawiła przyszła Matka Syna Bożego – oczekiwanego Emmanuela!

Zewnętrznie podobna do wszystkich innych dzieci .. – ale wewnętrznie różniła się od innych. W Jej sercu już od chwili poczęcia mieszkał Bóg – Niepokalanie Poczęta!

- Zagościła wielka radość wśród tych, którzy oczekiwali przyjścia Zbawiciela świata.

b) Nie możemy się dziwić, że Kościół w tym dniu wola w zachwycie: „Narodzenie Twoje Boża Rodzicielko Dziewico, ogłosiło radość całemu światu. Z Ciebie bowiem narodzi się słońce sprawiedliwości, Pan nasz, Jezus Chrystus”.

Ta radość udziela się od wieków szczególnie naszej Parafii, która nosi imię Narodzenia NMP.

c) Jest jeszcze inny motyw tej radości! Otóż jako Wasi duszpasterze - Drodzy Bracia i Siostry – radujemy się tym, że dzisiaj - w tym szczególnym Dniu Maryjnym - możemy Wam oznajmić, że po 10-ciu latach przeżyjemy radość Misji świętych.

II. 1. Czym są dla nas Misje święte?

a)   Misje święte, które nas czekają - będą dla naszej Parafii przedewszystkim wielkim wydarzeniem wiary. – To prawda, że przyjadą do na misjonarze, którzy będą nam głosić słowo Boże. (będą to O.O. Redemptoryści - 2). To „wiara rodzi się ze słuchania”. „Bez wiary nie ma zbawienia” „Panie przymnóż nam wiary” – wołajmy do Pana w łączności duchowej z Apostołami.

To prawda, że będą , nabożeństwa misyjne które będziemy przeżywać i spotykać się w tu świątyni. –

b)   Ale misje święte  - to wielka łaska Boża, która w tych

dniach zstąpi na naszą Parafię. – Łaska uzdrawiającawszelkie ludzkie i duchowe życie w naszej Parafii. Każdy

z nas potrzebuje ciągłego uzdrowienia i wzrostu w łasce Bożej. –

Szczególnie tego duchowego odrodzenia a może narodzenia – potrzebują Ci, których tutaj wśród nas nie ma. Bo już zapomnieli drogi do naszej świątyni, bo całe lata nie złożyli rąk do modlitwy, bo od wielu lat nie spowiadają się  To do nas - do nas wszystkich, - do nas którzy tu jesteśmy w każdą niedzielę - i do tych, których tu niema – w dniach Misji św. poprzez przybywających misjonarzy przybędzie Jezus Chrystus! On Jezus Chrystus jest najważniejszy. On jest tym Który prowadzi Misje święte!

2. Czym są jeszcze Misje św.? – Misje – to czas szczególnej duchowej mobilizacji!

a) mobilizacji modlitewnej, - mobilizacji przed, w czasie i po Misjach – W czym się przejawia ta nasza mobilizacja modlitewna?

Szczególnie we wspólnej wieczornej modlitwie rodzinnej sygnałem niech będzie głos dzwonów o 2100; od niedzieli można pobierać modlitwę dla chorych i osób w podeszłym wieku przez najbliższych ze stolika z prasą – to ich modlitwa połączona ze słabościami jest doskonałym wsparciem Misji św. i misjonarzy; modlitwa różnych grup włącznie z Żywym Różańcem; przygotowaniem modlitewnym będą także dni skupienia (11.09-13.09.2015) poprzedzające nasz odpust parafialny; rozmowa i wzajemna zachęta do udziału w tym wydarzeni; podejmujmy rozmowę z innym na temat Misji … twórzmy dla tych Misji odpowiedni klimat nie tylko w sobie, ale i u tych, którzy od Boga najdalej odeszli;

b) zaproszenia do każdego domu doręczone przez grupy młodzieżowe będą ułatwiały zaplanowanie innych zajęć;

c) zakładka do strony internetowej;

III. Jest taki religijny obraz. Przedstawia Chrystusa – Dobrego Pasterza, który puka do drzwi. Jakby chciał wejść do środka. Ale te drzwi nie mają klamki od zewnątrz – od zewnątrz nie można ich otworzyć. Tylko ten, który mieszka w środku może te drzwi otworzyć i zaprosić Chrystusa do środka. –

Ten obraz przedstawia ważną prawdę o tajemnicy ludzkiego serca. Bóg w Jezusie Chrystusie szuka i dziś człowieka, ale to człowiek w swej wolności może serce Bogu otworzyć, może Go zaprosić, lub odrzucić. - A co ja zrobię?

Radując się dzisiejszym Świętem - prośmy Maryję by pomogła nam i naszym bliskim otworzyć drzwi naszego serca dla Chrystusa na czas zbliżających się Misji świętych w Parafii. Amen.